Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy państwowej o długości ponad 467 km, obejmując strefą swego działania województwo lubelskie. Funkcjonariusze oddziału strzegą części granicy z Białorusią i z Ukrainą. Zdecydowaną większość ochranianego odcinka stanowi rzeka Bug. Oddział ten zadania ustawowe realizuje siłami 18 placówek. Jedną z nich jest placówka we Włodawie.
Począwszy od lat 90-tych, Nadbużański Oddział Straży Granicznej podejmował przedsięwzięcia mające na celu poprawę swojej skuteczności. W następstwie przystąpienia Polski do UE, dążąc do uzyskania standardów określonych w traktacie z Schengen, jeszcze bardziej zintensyfikowano działania na rzecz usprawnienia infrastruktury technicznej. W latach 2004-2007 wybudowano dwie stacje paliw, Stację Obsługi Samochodów i placówkę Straży Granicznej w Hrubieszowie. Rozbudowano też placówki w miejscowościach: Dołhobyczów, Terespol i Zbereże. W Białej Podlaskiej wybudowano zaś Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców.
Dzięki funduszom norweskim i EOG zmodernizowano i rozbudowano budynek placówki we Włodawie. Dzięki temu, powierzchnia użytkowa budynku administracyjnego wzrosła z 435 do 2350 m². Wybudowano też budynek techniczny, a także rozbudowano i zmodernizowano budynek garażowy. Modernizacja placówki zapewniła właściwe warunki funkcjonalno-użytkowe dla osób pełniących służbę oraz niezbędne zaplecze do przechowywania sprzętu i dokumentów. Poza modernizacją placówki, zakupiono 17 sztuk pojazdów służbowych, m.in.: samochody patrolowo-terenowe, motocykle, skuter śnieżny, łódź patrolową itp. Pojazdy te zapewniają dużą mobilność funkcjonariuszy placówki, a także skuteczne i szybkie dotarcie do mało dostępnych miejsc. Funkcjonariusze mają też możliwość realizacji zadań pościgowych. Zakupiony sprzęt ułatwi współpracę z jednostkami policji i Inspekcją Transportu Drogowego.
Korzyści z realizacji projektu odczują także społeczności lokalne. Placówka we Włodawie ma bowiem w zasięgu swej odpowiedzialności najchętniej odwiedzany rejon Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, z obleganym przez wczasowiczów Jeziorem Białym. Zwiększony ruch ludności w okresie letnim zwiększa ryzyko pobytu nielegalnych imigrantów i obrotu towarami bez polskich znaków akcyzy, czy środkami odurzającymi. Funkcjonowanie silnej i sprawnej jednostki, mającej w swoim zakresie również ochronę porządku publicznego, jest dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa dla osób decydujących się na prowadzenie działalności gospodarczej w tym rejonie, jak również dla wybierających się na wypoczynek.
Zmodernizowany budynek placówki Straży Granicznej we Włodawie.
Pojazdy zakupione w ramach projektu. Funkcjonariusze mają teraz możliwość realizacji zadań pościgowych. Zakupiony sprzęt ułatwia także współpracę z jednostkami policji i Inspekcją Transportu Drogowego.