Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Operator: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Wartość programu z funduszy norweskich: 3 000 000 euro

Cel i obszary wsparcia

Głównym celem programu jest stworzenie płaszczyzny współpracy pomiędzy urzędami centralnymi a jednostkami samorządu terytorialnego oraz organizacjami pozarządowymi, które bezpośrednio pracują z osobami dotkniętymi przemocą. Podniesienie kompetencji służb wykonujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy przyczyni się z kolei do lepszego świadczenia usług w tym zakresie oraz stworzenia systemu reagowania na przemoc. Rozszerzenie działań skierowanych do osób stosujących przemoc doprowadzi do bardziej skutecznej ochrony ofiar, zmiany postaw i zachowań sprawców, co w konsekwencji pozwoli na powrót do prawidłowych relacji rodzinnych i społecznych.

Sposób wyłaniania projektów

W programie na szczeblu centralnym będą wdrażane trzy projekty predefiniowane. Ponadto będą realizowane projekty wybrane w ramach otwartego naboru wniosków w Funduszu Małych Grantów.

Projekty predefiniowane – działania na szczeblu centralnym

Realizację programu na szczeblu centralnym planuje się prowadzić w obszarach: zwiększenia wiedzy na temat zjawiska przemocy w rodzinie, podnoszenia świadomości i wrażliwości społecznej wobec przemocy w rodzinie, podnoszenia kompetencji i profesjonalizacji służb zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie, zwiększenia skuteczności działań interwencyjnych i korekcyjnych – edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.

Na szczeblu centralnym realizowane będą następujące projekty predefiniowane o charakterze ogólnopolskim:

  • Rodzina polska – wolna od przemocy, realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Radą Europy

  • Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie, realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości

  • Podniesienie kompetencji kadry penitencjarnej oraz osób pozbawionych wolności za stosowanie przemocy w rodzinie, realizowany przez Centralny Zarząd Służby Więziennej

 

Fundusz Małych Grantów – działania na szczeblu lokalnym

Realizację programu na szczeblu lokalnym planuje się prowadzić w obszarach: wzmocnienia działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz dostosowania istniejącej infrastruktury instytucjonalnej do potrzeb osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Działania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie realizowane są w najbliższym środowisku osób i rodzin dotkniętych przemocą, tj. na terenie samorządów gminnych i powiatowych. Stąd też 600 000 euro zostanie przeznaczone na Fundusz Małych Grantów.

Nabór wniosków

Planuje się przeprowadzenie jednego naboru wniosków w ramach Funduszu Małych Grantów. Planuje się, że nabór zostanie ogłoszony w II kwartale 2013 r.

Uprawnieni beneficjenci

Jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe.

Wartość i poziom dofinansowania projektu w ramach Funduszu Małych Grantów

Dofinansowanie na rzecz projektów będzie wynosić od 5 000 euro do 250 000 euro.Poziom dofinansowania małego projektu wynosi do 85 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych.

Partnerstwo na poziomie projektu z instytucjami z państw-darczyńców

Partnerstwo w projektach zgłaszanych w konkursie nie jest wymagane.

Partnerstwo na poziomie projektu z instytucjami z państw-darczyńców

Partnerstwo w projektach zgłaszanych w konkursie nie jest wymagane.

Więcej informacji

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Marzena Bartosiewicz
tel. 22 66 11 492
e-mail: Marzena.bartosiewicz@mpips.gov.pl

Iwona Matysiak
tel. 22 66 11 492
e-mail: Iwona.matysiak@mpips.gov.pl