Co to jest Krajowy Punkt Kontaktowy?
W każdym z państw-beneficjentów ustanowione zostały Krajowe Punkty Kontaktowe, odpowiedzialne za realizację funduszy w danym kraju. Ich zadaniem jest koordynacja i nadzór nad wdrażaniem programów. W Polsce funkcję Krajowego Punktu Kontaktowego pełni Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Co to są fundusze norweskie i EOG?
Fundusze norweskie i EOG to skrótowe nazwy programów: Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein, Norwegię Polsce i innym państwom członkowskim Unii Europejskiej.
Jakie państwa są beneficjentami funduszy norweskich i EOG?
Odbiorcami funduszy norweskich i EOG jest łącznie 15 krajów UE, czyli nowe państwa członkowskie oraz Hiszpania, Portugalia i Grecja.
Ile wynosi alokacja dla Polski?
Generalnie alokacja dla Polski wynosi 578,1 mln euro. Kwota ta obejmuje koszty zarządzania funduszami, ponoszone przez stronę darczyńców oraz przez stronę polską, a także Fundusz Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym. Koszty zarządzania funduszami przez stronę darczyńców, wynoszą ok. 43,4 mln euro. Będą one wydatkowane m.in. na funkcjonowanie Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli, ocenę, monitorowanie, ewaluację, sprawozdawczość i audyt przeprowadzany przez państwa-darczyńców. Na zadania wykonywane przez stronę polską - związane z zarządzaniem, wdrażaniem, monitorowaniem, kontrolą i informowaniem o funduszach - wyodrębnione zostały środki tzw. Pomocy Technicznej. Budżet Pomocy Technicznej wynosi blisko 8,4 mln euro. Fundusz Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym, stanowiącym źródło finansowania inicjatyw wzmacniających współpracę pomiędzy państwami-darczyńcami i państwem-beneficjentem wynosi ok. 2,9 mln euro. W ramach Funduszu możliwe będzie finansowanie inicjatyw mających na celu ułatwienie nawiązywania współpracy oraz tworzenia sieci współpracy na poziomie krajowym.
Co to są państwa-darczyńcy?
To pojęcie odnosi się do trzech państw – Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, czyli państw, które przyznały Polsce fundusze norweskie i fundusze EOG.
Czym różnią się fundusze norweskie od funduszy EOG?
Fundusze norweskie pochodzą tylko z Norwegii, natomiast fundusze EOG pochodzą z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii.
Co to jest Europejski Obszar Gospodarczy?
Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) jest to strefa wolnego handlu i Wspólny Rynek obejmujące kraje Unii Europejskiej oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię. EOG opiera się na czterech fundamentalnych wolnościach: swobodzie przepływu ludzi, kapitału, towarów i usług.
Na jakie lata są przeznaczone fundusze norweskie i EOG?
Fundusze norweskie i EOG są przeznaczone na lata 2009-2014, ale beneficjenci będą mieli jeszcze dwa lata na realizację projektów. Jest to druga edycja funduszy norweskich i EOG. Poprzednia edycja dotyczyła lat 2004-2009.
Co to jest Biuro Mechanizmów Finansowych?
Biuro Mechanizmów Finansowych jest odpowiedzialne za bieżące wdrażanie funduszy norweskich i EOG w imieniu państw-darczyńców. Siedzibą Biura jest Bruksela.
Co to są programy w ramach funduszy norweskich i EOG?
Najprościej rzecz ujmując, programy to obszary tematyczne. W ramach danego programu będzie można uzyskać dofinansowanie na projekty o podobnej tematyce. Na przykład, badania naukowe będą mogły być dofinansowane w ramach programu „Polsko-norweska współpraca badawcza”. W Polsce ustanowiono kilkanascie programów. Za realizację każdego z programów odpowiadają instytucje/organizacje, które specjalizującą się w danej dziedzinie, np. w przypadku zdrowia – Ministerstwo Zdrowia. Instytucje te pełnią funkcję tzw. Operatora programu. W niektórych programach, Operatorzy współpracują z podmiotami z państw-darczyńców.
W ramach jakich obszarów można aplikować?
W Polsce ustanowiono kilkanascie programów, czyli mówiąc inaczej obszarów tematycznych. W ramach tych programów będą realizowane projekty. Projekty będą wybierane za pomocą naborów wniosków lub będą to tzw. projekty predefiniowane. Niektóre programy dedykowane są wyłącznie projektom predefiniowanym.
Poniżej znajduje się wykaz programów, w których projekty są wyłaniane w drodze naboru wniosków:- Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów,
- Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych,
- Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii,
- Fundusz dla Organizacji Pozarządowych,
- Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego,
- Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych,
- Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego,
- Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego,
- Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy,
- Norwesko-Polska Współpraca Badawcza,
- Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu,
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć,
- Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych,
- Fundusz na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z funduszy norweskich i EOG?
Generalnie, wnioskodawcami mogą być podmioty prywatne lub publiczne, komercyjne bądź niekomercyjne, oraz organizacje pozarządowe ustanowione jako podmiot prawny w Polsce, jak również organizacje międzyrządowe działające w Polsce. Dla każdego z programów zostanie ustalony katalog podmiotów, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie.Co to jest Operator programu?
Operatorzy odpowiadają za realizację programów (czyli obszarów tematycznych). Operatorzy odpowiadają m.in. za nabór wniosków, wybór projektów i monitoring ich realizacji. Operatorzy działają jako pierwszy punkt kontaktowy dla beneficjentów. Funkcje operatorów pełnią instytucje / organizacje, które specjalizującą się w danej dziedzinie, np. w przypadku zdrowia – Ministerstwo Zdrowia. W niektórych programach, Operatorzy współpracują z podmiotami z państw-darczyńców. Są to tzw. partnerzy na poziomie programu. Kontakty do Operatorów można znaleźć w zakładce kontaktCo to jest partner na poziomie programu?
Za realizację programów odpowiadają Operatorzy, czyli instytucje/organizacje, które specjalizującą się w danej dziedzinie, np. w przypadku zdrowia – Ministerstwo Zdrowia. W niektórych programach, Operatorzy współpracują z podmiotami z państw-darczyńców. Są to tzw. partnerzy na poziomie programu. Np. w przypadku programu zdrowotnego Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu, partnerem jest Norweski Dyrektoriat ds. Zdrowia.Czy projekt musi być realizowany w partnerstwie z podmiotami z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii?
W przypadku projektów składanych w ramach programów: Polsko-Norweska Współpraca Badawcza oraz Promowanie różnorodności kulturowej, większości działań w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, projekt musi być realizowany w partnerstwie z podmiotami z państw-darczyńców. W przypadku pozostałych programów, partnerstwo jest fakultatywne.Kto ogłasza nabory wniosków?
Nabory wniosków są ogłaszane przez Operatora programu.Gdzie mogę złożyć wniosek o dofinansowanie?Generalnie, wnioski o dofinansowanie należy złożyć do Operatora programu, czyli do instytucji, która odpowiada za realizację programu. Przykładowo, aplikując o środki na ochronę zdrowia, składamy wnioski do Ministerstwa Zdrowia. Operator programu informuje w ogłoszeniu o naborze o miejscu składania wniosków. Najczęściej jest to siedziba operatora.Ile trwa nabór wniosków?
Zgodnie z ogólnymi zasadami, nabór wniosków musi trwać minimum dwa miesiące. Termin ten może być dłuższy. Dla każdego z programów czas trwania naboru zostanie ustalony indywidualnie. Czas trwania naboru jest podany w ogłoszeniu o naborze. Ogłoszenie o naborze zawiera też wszelkie istotne informacje dotyczące aplikowania. Ogłoszenie o naborze jest publikowane na stronie internetowej Operatora.Kto ocenia wnioski o dofinansowanie?
Generalnie rzecz ujmując, za ocenę wniosków odpowiada Operator programu. Operator programu czuwa też nad prawidłową realizacją projektu po przyznaniu do finansowania.Jak wygląda procedura wyboru projektów?
Wybór projektów do dofinansowania w znacznej mierze odbywa się na podstawie konkursów, ogłaszanych przez Operatorów w ramach poszczególnych programów. Ponadto realizowane są tzw. projekty predefiniowane.W przypadku otwartych naborów wniosków, Operator Programu dokonuje oceny wniosków pod kątem ich zgodności z kryteriami administracyjnymi i kwalifikowalności. Każdy wniosek spełniający kryteria administracyjne i kwalifikowalności jest analizowany przez dwóch niezależnych i bezstronnych ekspertów wskazywanych przez Operatora Programu*.Operator Programu przesyła Komitetowi ds. Wyboru Projektów listę projektów ocenionych. Komitet ds. Wyboru Projektów dokonuje przeglądu listy rankingowej projektów, a następnie przedkłada Operatorowi Programu listę rekomendowanych projektów.*W przypadku programów: Różnorodność w kulturze, Polsko-Norweska Współpraca Badawcza, jeden z ekspertów mianowany jest przez Operatora Programu, a drugi przez partnera programu z krajów darczyńców.Czy wnioski o dofinansowanie są oceniane przez państwa-darczyńców?
Generalnie wnioski są oceniane przez stronę polską. Jakkolwiek w przypadku programów nadzorowanych przez polskiego Operatora i jego odpowiednika z państw-darczyńców, w Komitetach ds. Wyboru projektów zasiadają również przedstawiciele partnera na poziomie programu. Ponadto, w przypadku Programów: Różnorodność w kulturze, Polsko-Norweska Współpraca Badawcza, jeden z ekspertów oceniających wnioski mianowany jest przez Operatora Programu, a drugi przez partnera programu z krajów darczyńców.Co to jest Komitet ds. Wyboru projektów?
Komitet ds. Wyboru projektów jest powoływany oddzielnie dla każdego programu. W Komitecie zasiadają eksperci w danej dziedzinie (np. eksperci od ochrony środowiska). W programach partnerskich z darczyńcami do udziału w posiedzeniach Komitetu ds. Wyboru Projektów w charakterze doradców zapraszany jest partner programu z państw-darczyńców.Do zadań komitetu należy:- zatwierdzenie - zaproponowanych przez Operatora - kryteriów oceny formalnej i merytoryczno-technicznej, na podstawie których będzie oceniany wniosek aplikacyjny,
- rekomendowanie projektów do dofinansowania (lista projektów rekomendowanych) oraz listy projektów
Do kiedy mogę realizować projekt?
Kwalifikowalność wydatków w ramach projektów upłynie 30 kwietnia 2016 r. Wyjątek stanowi Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy, dla którego okres kwalifikowalności upływa 30 września 2016 r. Początkowa i końcowa data okresu kwalifikowalności wydatków dla poszczególnych projektów jest określana indywidualnie w umowie ws. projektu, zawieranej pomiędzy operatorem a beneficjentem.
Ile może wynieść dofinansowanie?
Wielkość i poziom dofinansowania różni się w zależności od programu. Zgodnie z ogólnymi zasadami, dla „dużych” projektów dofinansowanie nie może być mniejsze niż 170 000 euro. W ramach niektórych programów będzie możliwość realizowania „małych” projektów (w ramach tzw. Funduszy Małych Grantów), gdzie wartość dofinansowania może wynieść od 5 000 euro do 250 000 euro. Wysokość minimalnej oraz maksymalnej kwoty dofinansowania zależy od specyfiki danego programu i zostanie określone w dokumentach konkursowych dla poszczególnych programów.
Jaki jest poziom dofinansowania?
Generalnie beneficjenci mogą się ubiegać o dofinansowanie projektów do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałe środki zapewniają beneficjenci jako tzw. wkład własny do projektu. Przy czym – przykładowo – organizacje pozarządowe mogą uzyskać dofinansowanie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Możliwe jest też wnioskowanie o 100 proc. dofinansowania. Szczegółowe informacje dotyczące poziomu dofinansowania zostaną określone w dokumentach konkursowych dla poszczególnych programów.
Co to są projekty predefiniowane?
Projekty predefiniowane to projekty pozakonkursowe, które z uwagi na szczególne znaczenie, zostały „z góry” wskazane do realizacji. Niektóre programy będą realizowane wyłącznie za pomocą projektów predefiniowanych. W przypadku innych programów, część funduszy może zostać rozdzielona pomiędzy projekty predefiniowane, a projekty wybrane w otwartym naborze. Generalnie, projekty predefiniowane zostały wskazane w Memorandum of Understanding, czyli w umowie międzynarodowej, na mocy której darczyńcy przekazują Polsce pieniądze. Projekty tego typu mogły być również proponowane na etapie tworzenia i zatwierdzania programu.
Gdzie znajdę informacje na temat aplikowania o dofinansowanie?
Informacje dotyczące zasad przyznawania dofinansowania (kto może złożyć wniosek, jaka jest wartość i poziom dofinansowania, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?) znajdują się na stronach internetowych poszczególnych Operatorów. Kontakty do Operatorów oraz adresy stron internetowych Operatorów można znaleźć tutaj
Co to jest Krajowy Punkt Kontaktowy?
Co to są fundusze norweskie i EOG?
Jakie państwa są beneficjentami funduszy norweskich i EOG?
Ile wynosi alokacja dla Polski?
Co to są państwa-darczyńcy?
Czym różnią się fundusze norweskie od funduszy EOG?
Co to jest Europejski Obszar Gospodarczy?
Na jakie lata są przeznaczone fundusze norweskie i EOG?
Co to jest Biuro Mechanizmów Finansowych?
Co to są programy w ramach funduszy norweskich i EOG?
W ramach jakich obszarów można aplikować?
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z funduszy norweskich i EOG?
Co to jest Operator programu?
Co to jest partner na poziomie programu?
Czy projekt musi być realizowany w partnerstwie z podmiotami z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii?
Kto ogłasza nabory wniosków?
Ile trwa nabór wniosków?
Kto ocenia wnioski o dofinansowanie?
Jak wygląda procedura wyboru projektów?
Czy wnioski o dofinansowanie są oceniane przez państwa-darczyńców?
Co to jest Komitet ds. Wyboru projektów?
Do kiedy mogę realizować projekt?
Ile może wynieść dofinansowanie?
Jaki jest poziom dofinansowania?
Co to są projekty predefiniowane?
Gdzie znajdę informacje na temat aplikowania o dofinansowanie?